Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bohaterka jest żoną zwolnionego z pracy asesora o nazwisku Szukina. Mężczyzna stracił pracę z powodu pięciomiesięcznej choroby. Kobieta przyszła do banku z zapytaniem, dlaczego potrącono mu z ostatniej wypłaty aż dwadzieścia cztery ruble trzydzieści sześć kopiejek.

Gdy położyła na jego biurko podanie, bankier powiedział, że najwyraźniej pomyliła firmy. Kobieta odparła, że była już w pięciu miejscach, wliczając to byłe miejsce pracy męża, gdzie nikt nie chciał chociażby spojrzeć na jej pismo. Ekscelencja, jak zwracała się do bankiera, był jej ostatnią nadzieją na odzyskanie pieniędzy. Mężczyzna chciał jak najszybciej „spławić” biedną petentkę, lecz ta na oczach innych klientów zaczęła błagać o chociażby piętnaście rubli.
Czyż nie ma sposobu, żeby wtłoczyć pani do głowy to, co mówię! Niechże pani wreszcie zrozumie, że zwracanie się do nas z taką prośbą jest równie bezsensowne, jak na przykład składanie podania o rozwód w aptece albo w barze
, odparł podirytowany urzędnik.

Kobieta słysząc tak ostre słowa pod swoim adresem wpadła w lament i ponownie zaczęła opowiadać o swojej trudnej sytuacji materialnej. Wreszcie Kostiunow, czyli urzędnik, nie mając już siły do Szukiny, rozkazał swojemu podwładnemu, by przejął od niego petentkę, a sam udał się do swojego gabinetu, że by trochę odpocząć i uspokoić skołatane nerwy.
Wyjątkowo nieznośne babsko! (…) Jakaś idiotka, zakuta pała! Mnie już prawie zamęczyła, a teraz ich gnębi, podła kobieta! Uf!... jak mi. serce bije!,
myślał w swoim gabinecie urzędnik.

Po pół godzinie pracownicy banku mieli już dość lamentu Szukiny i chcieli ją wyrzucić na bruk. Jeden z mężczyzn zaczął z czasem nawet ubliżać starej kobiecie. Poniekąd w jej obronie stanął Kostiunow prosząc, by przyszła kiedy indziej. Szukina zaczęła wówczas tłumaczyć swojemu dobrodziejowi, że na gwałt potrzebne są jej pieniądze i tylko po to przyszła. Zmęczony całą sytuacją bankier sięgnął do kieszeni, odliczył dokładnie dwadzieścia pięć rubli i podał Szczukinej. W banku wreszcie zapanował spokój, lecz nie na długo. Następnego dnia kobieta pojawiła się ponownie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Człowiek w futerale - streszczenie
2  Śmierć urzędnika - streszczenie
3  Dyplomata - streszczenieKomentarze: Bezbronna istota - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: