Kapral Prisziwiejew - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kapral Priszibiejew został oskarżony o znieważenie słowem i czynem rewirowego Żygina, wójta Alpowa, sołtysa Jefimowa, świadków Iwanowa i Gawryłowa oraz sześciu włościan, przy czym wobec trzech pierwszych dopuściliście się zniewagi podczas pełnienia przez nich czynności urzędowych. W sumie jedenaście osób.

Tytułowy bohater nie czuł się jednak winien. Był przekonywał sąd, że chciał jedynie zaprowadzić porządek. Sala zagrzmiała. Zgromadzeni w niej mieszkańcy wioski krzyczeli, że mają już dość kaprala, który od piętnastu lat nie daje im świętego spokoju i znęca się nad nimi. Kapral przekonywał sędziego do swoich racji i metod: Wszystkie przepisy znam. A chłop – człowiek prosty, na niczym się nie rozumie i słuchać mnie powinien – dla jego własnego pożytku. Nie podobał mu się panujący na wsi bałagan, dlatego usiłował siłą wprowadzić tam porządek.

Prowadził nawet osobliwe obserwacje i zapiski na temat mieszkańców wioski:
Chłopi, którzy siedzą przy świetle: Iwan Prochorow, Sawa Nikiforow, Piotr Pietrow, żołnierka Szustrowa, wdowa, żyje nieprawnie w rozpuście z Sjemionem Kisłowem. Ignat Swierczok – zajmuje się czarami, a jego żona Mawra to wiedźma, po nocach chodzi doić cudze krowy
. Sędzia nie mógł znieść arogancji kaprala i zarządził miesiąc aresztu dla niego. Tytułowy bohater nie potrafił zrozumieć, dlaczego został skazany. Sala była wyraźnie uradowana, na co kapral zareagował w typowy dla siebie sposób, krzycząc: Ludzie, rozejść się! Nie tłoczyć się! Rozejść się do domów!

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Antoni Czechow - biografia i twórczość
2  Opowiadania Czechowa - problematyka
3  Dyplomata - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Kapral Prisziwiejew - streszczenie    Tagi: